About Us

Memet Makina Sanayi Ticaret A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Büyükçiftci, 1972 yılında Konya’da dünyaya gelmiştir. Büyükçiftci, 12 yaşında sanayiye atılmış ve çeşitli firmalarda genç yaşta çalışmaya başlamıştır. Çıraklık ve kalfalık aşamalarını geçerek alanında tecrübe ve bilgi birikimi kazanmıştır. Sahip olduğu bu kazanımını 1997 yılında kendi işyerini kurarak uygulamaya geçirmiştir. Bu iş yerini açarken o dönem rayiç bedeli yaklaşık 6000 $ olan bir traktörü babasından ödünç olarak almış ve bunu sermaye olarak kullanmıştır. İşyerini küçük bir sanayi sitesinde 80 metrekarede 1 torna tezgâhıyla faaliyete geçirmiştir. Memet Makina şekerleme ve çikolata makineleri, 26 bin kapalı olmak üzere toplam 40 bin 
metrekare alanı, deneyimli 180 çalışanı ile dünyada 65 ülkeye ihracat eden, sektöründe şeker ve çikolata makinelerinde söz sahibi olan bir firma haline gelmiştir. İş yaşamını bir INNOVATION olarak gören Büyükçiftci, sanayideki 34 yıllık bilgi ve tecrübe birikimi ile CESARETLİ ve KARARLI adımlar atarak Memet Makina’nın bugün 65 ülkede faaliyet sürmesini sağlamıştır. Memet Makina’nın kısa sürede dünya üzerinde bu kadar fazla ülkede faaliyette bulunmasının altında Büyükçiftci’nin sahip olduğu GİRİŞİMCİ ruh yatmaktadır.
Dünyanın birçok ülkesinde faaliyette bulunan Memet Makina’nın hedefi dünyada en iyi çikolata makinesi üreticileri arasında ilk üçe girmektir. Bu hedef çerçevesinde Memet Makina AR&GE çalışmalarına oldukça önem vermekte ve bu doğrultuda yatırımlarını gerçekleştirmektedir. Tersine mühendislik yaparak gelişen Memet Makina yaptığı AR&GE çalışmalarını çok hızlı bir şekilde üretime geçirmektedir. Bu bağlamda Memet Makina Türkiye’de ve Dünya’da ilk olan makinalar üretmiştir. Bu yeniliklerle mevcut müşterilerinin daha az insan gücü, daha az enerji tüketimi ve doğaya karşı sorumluluklarıyla üretim kapasitelerini artırmıştır.


Mehmet Büyükçiftçi
Yönetim Kurulu Başkanı
MEHMET MAKİNA SANAYİ TİCARET AŞ

Mehmet BÜYÜKÇİFTÇİ
Mehmet Makina San. Tic. A.Ş. Chairman of the Board
34
Years experience
180
Teammates
77
Country
26k
Production area
It exports to 65 countries with 120 experienced employees and has a say in the sugar and chocolate machines in its sector.
Memet Machinery, operating in many countries of the world, aims to be among the top three chocolate machine manufacturers in the world. Memet Machinery attaches great importance to R&D activities within the framework of this aim and realizes its investments in this direction. Memet Machinery, developing by doing reverse engineering, puts its R&D studies into manufacturing very quickly. In this context, it has manufactured machines that are the first ones in Turkey and the world. It has increased the production capacity of its existing customers with less manpower, less energy consumption and responsibility towards nature with these innovations.
Documents
Information Security Policy
Environmental Policy
İSG Policy
Quality Policy
  • Aiming to have a voice in the sector in the production of high-quality and safe, high-tech food machines,
  • Adopting the principle of continuously improving the quality management system,
  • Every project started; Aiming to complete the project with timely, top- level techniques and complete the desired quality,
  • Leading innovations with extraordinary designs in its sector,
  • It undertakes to be an organization aiming to ensure the trust and satisfaction of our customers by prioritizing customer requests and expectations.
2023 CATALOG PRODUCTS
OUR PRODUCTION VIDEOS
INDUSTRIAL CHOCOLATE EQUIPMENTS
2023 © Memet. All Right Reserved